03 Jun

Йозеф Блаттер покинув пост президента ФІФА. Відставка без тиску

Страница доступна на: Російська

Реклама
Реклама

Йозеф Блаттер покинув пост президента ФІФА

Швейцарець Йозеф Блаттер оголосив про відставку з поста президента Міжнародної федерації футболу (ФІФА) через чотири дні після переобрання на п’ятий термін. Про це рішення він повідомив на екстреній прес-конференції в Цюріху, у вівторок, 2 червня.

Відставку Зеппа Блаттера можна було чекати коли завгодно – в розпал передвиборної кампанії, коли його суперники дружно знімали свої кандидатури на знак протесту проти того, що відбувається в організації, після низки арештів чиновників ФІФА за звинуваченням у корупції та відмиванні коштів, нарешті, напередодні конгресу, коли з різкою критикою та закликом покинути пост виступив УЄФА на чолі з Мішелем Платіні.

Вибори Блаттера в ФІФА

Але «цей сміливий дідусь», як жартома звуть Йозефа в Росії, цитуючи Ільфа і Петрова, вистояв на тлі всіх скандалів він взяв участь у виборах ФІФА 2015 року і виграв їх з результатом 133 голоси проти 73 у принца Йорданії, президента Федерації футболу Західної Азії Алі бін Аль-Хусейна. Це був перший тур, а від другого принц просто відмовився, розуміючи її безперспективність.

Платіні, згнітивши своє серце, визнав поразку опозиції Блаттеру, а Росія зітхнула з полегшенням і продовжила готуватися до чемпіонату світу, паралельно знявши з посади голови РФС Миколу Толстих. А через два дні, вже як грім серед ясного неба, — добровільний відхід Блаттера, анонсований на спеціальній прес-конференції.

Коли здавалося, що Зепп в черговий раз всіх переміг – як мінімум на найближчі 4 роки. Збіг відставок Блаттера і Товстих у часі – чистий збіг, але виходить сумна іронія. Президент ФІФА, який став для багатьох символом корупції в світі футболу, йде добровільно, щоб не шкодити іміджу організації.

Президента РФС, який став для багатьох символом боротьби з корупцією у нашому футболі, відправляють у відставку. Різноспрямовані тенденції, правда? Це, до речі, вже помітили сьогодні і помітні люди в керівництві нашого спорту Олександр Жуков і Сергій Степашин.

Роль США

Найпопулярніша (принаймні у нас) версія відставки – політична-конспірологічна. Мовляв, це слідчі і чиновники зі США притиснули старовину Зеппа, представивши йому якийсь компромат, після чого він вирішив добровільно піти сам.

В якості підтвердження цієї версії наводяться сьогоднішні публікації в американських ЗМІ про причетність до корупційного скандалу найближчого сподвижника Блаттера — генерального секретаря ФІФА Жерома Вальке.

Але, по-перше, звинувачення йому так і не були пред’явлені, причому прокуратура США підкреслювала, що до Вальке і Блаттеру претензій немає. По-друге, самому Блаттеру з імовірністю 99% пред’явити вже точно нічого – він настільки досвідчений і досвідчений, що, безумовно, робив все, щоб уникнути можливості появи компрометуючих даних.

За стільки років було багато корупційних скандалів у футболі, але Зепп вміло залишався в стороні від них. Ну і третє – ніякої практичної користі ті, хто вів розслідування, від відставки Блаттера не мають. США — далеко не провідна світова футбольна держава, американські ставленики не претендують на високі пости, соккер так і не стало у країні спортом номер один.

Власне, участь США в цьому розслідуванні було обумовлено двома фактами. Перший – Блаттер сам запросив колишнього американського прокурора Гарсію вести розслідування. Може, справді був не в курсі існуючих корупційних схем навколо колишнього віце-президента ФІФА Джека Уорнера або розраховував, що комісія ФІФА не зможе завдати шкоди організації.

Чи запросив його під тиском футбольної громадськості. Другий – Уорнер і компанія зовсім нерозумно використовували в своїх схемах рахунки в американських банках. Ну а тут вже, як кажуть, був би привід.

Хто винний у відставці

Головним же вигодонабувачем у цієї історії виглядають американські слідчі і прокурори і навіть не підступні Держдеп з Обамою, а інший великий друг футбольної Росії – Мішель Платіні. Власне, француз цього особливо і не приховує. Він не став балотуватися на виборах в ФІФА, але лише тому, що на той момент не бачив перспективи.

Фінал Ліги Чемпіонів Ювентус — Барселона дивитися онлайн, пряма трансляція матчу, прогноз на гру 6 червня. Фінальний поєдинок почнеться о 21:45 на каналі ТРК Україна. Читайте прогноз матчу, а після цього дивіться огляд гри та всі забиті голи.

Вийти проти Блаттера і програти – удар по репутації. Власне, з цієї причини в багатьох країнах найчастіше партії не виставляють на президентських виборах кандидатів, які вже одного разу їх програли. Отже, Платіні не захотів бути записаним у лузери, але як тільки уповільнений корупційний скандал досяг кульмінації акурат перед виборами, Мішель перейшов у наступ.

Він підтримав єдиного, що залишився в грі опозиційного кандидата — принца Алі, а заодно в пух і прах розкритикував Блаттера. «Я сказав Йозефу, що прошу його покинути пост, піти з ФІФА, так як імідж організації став гірше нікуди», — заявив він після закінчення кулуарної зустрічі напередодні конгресу.

В результаті значна частина членів УЄФА проголосувала проти Блаттера. «Я пишаюся, що УЄФА захищав і підтримував рух за зміни в ФІФА. Зміни, на мій погляд, вкрай необхідні, якщо ця організація хоче повернути авторитет», — зазначив Платіні вже після виборів.

Майбутнє ФІФА та УЄФА

Тепер у Мішеля на руках усі козирі. За його спиною об’єдналися навіть ті, хто не підтримує його нововведень в УЄФА. Платіні на тлі Блаттера молодий, амбітний, сповнений ідей і має велику підтримку в ключовому футбольному регіоні – в Європі. А це вже буде змінювати все. Подивимося, якою буде Ліга Європи наступного сезону. До того ж у нього чудове футбольне минуле і великий авторитет.

Невипадково відразу ж після заяви Блаттера про звільнення саме Платіні букмекери назвали фаворитом в боротьбі за посаду. «Це було важке рішення, сміливе рішення і правильне рішення», — так відреагував на новину про відставку Зеппа його опонент.

Принц Алі тепер навряд чи потрібен Блаттеру. Він був фігурою у чому випадкової у цій війні. До зняття з виборної гонки Луїша Фігу та голови Федерації футболу Нідерландів Майкла ван Прага принц Йорданії був її аутсайдером з нульовими шансами. Тільки вихід з гри інших претендентів, які вирішили, як і Платіні, не псувати репутацію участю в заздалегідь приречений підприємстві, дозволив йому отримати серйозну підтримку і прапор лідера опозиції.

Але далі до влади підуть, очевидно, інші. Блаттер піде не відразу, а після позапланової виборної конференції найближчої зими, так що у Платіні буде достатньо можливості все зважити і як слід оформити своє підвищення з УЄФА і ФІФА. Ну або відмовитися від нього з якоїсь причини і зробити ставку на іншу людину.

У будь-якому випадку за французом вже закріпився статус «переможця Блаттера», а значить, його слово буде вирішальним. Якщо тільки хитрий лис Зепп не задумав якусь більш феєричну апаратну комбінацію.

Чому пішов Блаттер

Отже, відповіді на головне питання поки не дано. Ясно, навіщо відставка Блаттера так потрібна була іншим, в першу чергу Платіні, але навіщо Зепп вирішив піти переможцем?

Навіть якщо не відкидати версію про компромат, логічно було усунутися до виборів, а не після перемоги на них. Скоріше справа в іншому – як це часто буває, нічого особистого, лише бізнес.

Для ФІФА як організації корупційні скандали виявилися вельми болючими: на кону не тільки цілісність і єдність світового футболу, але й величезні гроші, багатомільйонні спонсорські контракти.

Перший дзвіночок вже пролунав – Visa заявила про можливості перегляду або навіть відмови від договору з ФІФА. Природно, гігантам, що співпрацюють з організацією, не хочеться за свої ж гроші нести разом з ФІФА іміджеві збитки.

І ось тут Блаттер міг або сам, після розмови з представниками партнерів і спонсорів, або під наполегливим тиском сподвижників прийняти рішення про благородній і добровільний відхід. Можна не сумніватися, свою порцію слави і грошей Зепп вже отримав в достатньому обсязі.

У такій ситуації ганятися ще за чотирма роками на посаді з ризиком залишити організацію без спонсорів і в стані міжусобиць – безглуздий ризик. Це Блаттеру, ймовірно, і допомогли усвідомити. І він послухав, вважаючи за краще пожертвувати ферзем, щоб врятувати партію (це про гру в шахи).

Реклама
Реклама

Коментування

Онлайн трансляции
19.04.2019
Кто победит в Лиге Чемпионов?
Кто победит в Чемпионате Украины 2016-2017?
Кто победит в Чемпионате России 2016-2017?